StarLadder Star Series Season 13

From Dota 2 Wiki
Jump to: navigation, search
Starladderlogo small.png StarLadder Star Series Season 13
Starseries logo.jpg
Belarus Belarus
Start Date:24 September 2015
End Date:17 January 2016
Teams:16
Version:6.85
Prize Pool:$300,000+
Website:Link
Access

StarLadder Star Series Season 13 is the thirteenth season of the long-running StarLadder Star Series tournaments, featuring a prize pool of $300,000+ USD. It will take place in Belarus on January 2016, and will be organized by Ukranian eSports organization StarLadder TV along with Chinese eSports organization ImbaTV, who will merge their i-League tournament with this season of Star Steries.

Format[edit]

  • Four invited teams.
  • Regional Qualifiers:
    • Top 4 teams from Europe.
    • Top 3 teams from China.
    • Top 1 team from the Americas.
    • Top 1 team from Southeast Asia.
  • Group Stage: 12 qualified teams are divided into groups of six.
    • Round robin, best of one matches.
    • Top teams from each group advance to playoff semifinals.
    • Second and third place teams advance to playoff quarterfinals.
  • Playoffs: 6 teams, single elimination bracket.

Teams[edit]

Promotions[edit]

Coverage[edit]

Grow icon.png
Play They call me Tiny.
This article is a stub. As such, it is not complete.
You can help Dota 2 Wiki by expanding it.

Results[edit]

Qualifiers[edit]

Stage 1
  • Top 2 team from each group will advance to Stage 2.
  • Winner of Stage 2 will be qualified for the Group Stage.
Group A
Pos
Team
W
L
1. Team Archon Team Archon 6 1
2. Team Leviathan Team Leviathan 3 4
3. Cloud9 Cloud9 4 5
4. compLexity Gaming compLexity Gaming 2 5
Group B
Pos
Team
W
L
1. Digital Chaos Digital Chaos 4 1
3. Elite Wolves Elite Wolves 5 4
4. ROOT Gaming ROOT Gaming 3 5
2. Unknown.xiu Unknown.xiu 2 4

Stage 2

  Round 1 Round 2 Grand Final
                       
Winner's bracket
  Team Archon Team Archon 2
  Elite Wolves Elite Wolves 0
  Team Archon Team Archon 2
  compLexity Gaming compLexity Gaming 1
  Digital Chaos Digital Chaos 0
  compLexity Gaming compLexity Gaming 2
  Team Archon Team Archon 1
  compLexity Gaming compLexity Gaming 2
Loser's bracket
  compLexity Gaming compLexity Gaming 2
  Elite Wolves Elite Wolves 0
  Digital Chaos Digital Chaos 0
  Digital Chaos Digital Chaos 2

Stage 1
  • Top teams from each group will advance to Stage 2 winner's bracket.
  • Second place teams advance to loser's bracket.
Group A
Pos
Team
W
D
L
P
1. EHOME EHOME 2 0 1
2. FTD club FTD club 1 2 0
3. E-Sports Dream E-Sports Dream 0 2 1
4. Vici Gaming Vici Gaming 0 2 1
Group B
Pos
Team
W
D
L
P
1. VDuoBao VDuoBao 2 1 0
2. Team DK Team DK 1 1 1
3. Team Braveheart Team Braveheart 1 1 1
4. EHOME EHOME 0 1 2
Group C
Pos
Team
W
D
L
P
1. Team Fantuan Team Fantuan 2 1 0
2. CDEC Gaming CDEC Gaming 2 0 1
3. TongFu TongFu 1 1 1
4. FTD club C FTD club C 0 0 3
Group D
Pos
Team
W
D
L
P
1. Wings Gaming Wings Gaming 3 0 0
2. FTD club B FTD club B 1 1 1
3. Insane Buster Insane Buster 0 2 1
4. ThundeRobot Gaming ThundeRobot Gaming 0 1 2

Stage 2

  • Top 2 teams from Stage 1 join 4 invited teams.
  • Top 3 teams advance to Group Stage.
Winner's Round 1 (Bo3) Winner's Round 2 (Bo3) Winner's Finals (Bo3) Grand Finals (Bo5)
                                                       
Newbee Newbee 2
EHOME EHOME 1
Newbee Newbee 1
PSG.LGD PSG.LGD 2
PSG.LGD PSG.LGD 2
VDuoBao VDuoBao 1
PSG.LGD PSG.LGD Q
EHOME EHOME Q
EHOME EHOME 2
Team Fantuan Team Fantuan 0
EHOME EHOME 2
Wings Gaming Wings Gaming 0
Invictus Gaming Invictus Gaming 0
Wings Gaming Wings Gaming 2
-
Loser's Round 1 (Bo1) Loser's Round 2 (Bo3) Loser's Round 3 (Bo3) Loser's Round 4 (Bo3) Loser's Finals (Bo3) -
EHOME EHOME 0
FTD club FTD club 2 Wings Gaming Wings Gaming 2
FTD club FTD club 0
Team DK Team DK 0
Team DK Team DK 2
VDuoBao VDuoBao 0
Wings Gaming Wings Gaming Q
Team DK Team DK 2 Wings Gaming Wings Gaming
-
CDEC Gaming CDEC Gaming
Team Fantuan Team Fantuan 0
CDEC Gaming CDEC Gaming 2 Newbee Newbee 0
CDEC Gaming CDEC Gaming 2
CDEC Gaming CDEC Gaming 2
FTD club B FTD club B 0
Invictus Gaming Invictus Gaming 0
FTD club B FTD club B 2

Stage 1

  • Top team from each group will advance to Stage 2.
  • Second place of each group will play in the relegation match.
Group A
Pos
Team
W
L
1. Vega Squadron Vega Squadron 3 0
2. HellRaisers HellRaisers 1 2
3. 4 Clover & Lepricon 4 Clover & Lepricon 1 2
4. Golden Boys Golden Boys 1 2
Group B
Pos
Team
W
L
1. Alliance Alliance 3 0
2. Team Alternate Team Alternate 1 2
3. Arcade.PowerRangers Arcade.PowerRangers 1 2
4. Team Empire Team Empire 1 2
Group C
Pos
Team
W
L
1. OG OG 3 0
2. Natus Vincere Natus Vincere 2 1
3. STARK eSports STARK eSports 1 2
4. ScaryFaceZ ScaryFaceZ 0 3
Group D
Pos
Team
W
L
1. CIS Rejects CIS Rejects 3 0
2. Team Liquid Team Liquid 2 1
3. Yellow Submarine Yellow Submarine 1 2
4. TeamBadEnglish TeamBadEnglish 0 3

Relegation Match

  • Winner of each relegation match will advance to Stage 2.
  Relegation Match 1
     
   HellRaisers HellRaisers 0
   Natus Vincere Natus Vincere 2
  Relegation Match 2
     
   Team Liquid Team Liquid 2
   Team Alternate Team Alternate 1

Stage 2

  • Top 2 teams from each group from Stage 2 will be qualified for Group Stage.
  • Third and Fourth Place will play in the Last Chance.
Group A
Pos
Team
W
L
1. Alliance Alliance 2 1
2. Virtus.pro Virtus.pro 2 1
3. Natus Vincere Natus Vincere 1 2
4. OG OG 1 2
Group B
Pos
Team
W
L
1. Vega Squadron Vega Squadron 3 0
2. CIS Rejects CIS Rejects 2 1
3. Team Liquid Team Liquid 1 2
4. Team Secret Team Secret 0 3

Last Chance

  • Winner of Last Chance will be qualified for the Group Stage.
  Semifinals Finals
             
  OG OG
  Team Liquid Team Liquid
  TBD
  TBD
  Team Secret Team Secret
  Natus Vincere Natus Vincere

Stage 1
  • Top 2 teams from each group will advance to Stage 2.
  • Winner of Stage 2 will be qualified for the Group Stage.
Group A
Pos
Team
W
L
1. Fnatic Fnatic 6 1
4. Team SatuDuaTiga Team SatuDuaTiga 4 4
2. Signature.Trust Signature.Trust 3 5
3. iDeal eSports iDeal eSports 3 6
Group B
Pos
Team
W
L
1. TNC Pro Team TNC Pro Team 6 1
2. First Departure First Departure 4 3
3. MVP Phoenix MVP Phoenix 3 4
4. Mineski Mineski 1 6

Stage 2

  Round 1 Round 2 Grand Final
                       
Winner's bracket
  Fnatic Fnatic 2
  First Departure First Departure 1
  Fnatic Fnatic 0
  TNC Pro Team TNC Pro Team 2
  TNC Pro Team TNC Pro Team 2'
  Team SatuDuaTiga Team SatuDuaTiga 1
  Fnatic Fnatic 2
  Team SatuDuaTiga Team SatuDuaTiga 0
Loser's bracket
  TNC Pro Team TNC Pro Team 1
  First Departure First Departure 0
  Team SatuDuaTiga Team SatuDuaTiga 2
  Team SatuDuaTiga Team SatuDuaTiga 2

Group Stage[edit]

Group A
Pos
Team
W
D
L
P
1. PSG.LGD PSG.LGD 4 0 1
2. Alliance Alliance 3 0 2
3. Evil Geniuses Evil Geniuses 3 0 2
4. Fnatic Fnatic 2 0 3
5. Natus Vincere Natus Vincere 2 0 3
6. Team Spirit Team Spirit 1 0 4
Group B
Pos
Team
W
D
L
P
1. Team Liquid Team Liquid 4 0 1
2. Vega Squadron Vega Squadron 3 0 2
3. Team Secret Team Secret 3 0 2
4. Virtus.pro Virtus.pro 2 0 3
5. Wings Gaming Wings Gaming 2 0 3
6. compLexity Gaming compLexity Gaming 1 0 4

Playoffs[edit]

  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  PSG.LGD PSG.LGD 1
  Vega Squadron Vega Squadron 0
  Evil Geniuses Evil Geniuses 2
  Evil Geniuses Evil Geniuses 2
  Evil Geniuses Evil Geniuses 0
  Alliance Alliance Champion 2
  Team Liquid Team Liquid 0
  Alliance Alliance 2
  Alliance Alliance 2
  Team Secret Team Secret 1

Prize Allocation[edit]

Final Prize Pool: $302,227 USD
Place Team Winnings Percent
A11st  Alliance Alliance $120,891 40%
A22nd  Evil Geniuses Evil Geniuses $60,445 20%
A33rd  Team Liquid Team Liquid $30,223 10%
A44th  PSG.LGD PSG.LGD $30,223 10%
A55th  Vega Squadron Vega Squadron $15,111 5%
A66th  Team Secret Team Secret $15,111 5%
A77th  Fnatic Fnatic $5,037 1.67%
A88th  Virtus.pro Virtus.pro $5,037 1.67%
A99th  Natus Vincere Natus Vincere $5,037 1.67%
B010th  Wings Gaming Wings Gaming $5,037 1.67%
B111th  Team Spirit Team Spirit $5,037 1.67%
B212th  compLexity Gaming compLexity Gaming $5,037 1.67%
Crowdfunding
10% Charge of the Wrathrunner
10% Mentor of the Artif Convert
10% Vehement Plume