Frankfurt Major 2015

From Dota 2 Wiki
Jump to: navigation, search
FM15 logo.png Frankfurt Major 2015
Minibanner Dota 2 Major Fall 2015.png
Germany Germany
Start Date:3 October 2015
End Date:21 November 2015
Teams:16
Version:6.85
Prize Pool:$3,000,000
Website:Link
Access

The Frankfurt Major 2015 is the first seasonal Valve-sponsored tournament (or "Major") to take place, and the only one to be held in 2015. The event will be organized by European eSports group ESL Gaming at the Festhalle Messe in Frankfurt, Germany in November 2015. It will feature 16 teams competing for a prize pool of US$3 million, the fourth biggest prizepool to ever be given by any event after the 2015 and 2014 editions of The International and the Dota 2 Asia Championship 2015. Unlike previous Valve-sponsored tournaments, the Frankfurt Major 2015 did not increase its base prizepool via crowfunding, but has (like its predecessors) a dedicated Compendium that includes previous features such as level rewards, coins and charms; as well as newly-introduced mechanics such as item crafting and upgradable ability effects.

Evil Geniuses Evil Geniuses, winners of The International 2015, was the only champion to be directly invited to the event. The four previous winners (Natus Vincere Natus Vincere, Invictus Gaming Invictus Gaming, Alliance Alliance and most prominently Newbee Newbee) were sent to the Regional Qualifiers. Out of all the invited teams, only Vega Squadron Vega Squadron did not participate in The International 2015's Main Event, being eliminated at the Wild Card round by MVP Phoenix MVP Phoenix. The Frankfurt Major 2015 featured an Open Qualifiers phase similar to the one held for The International 2015, which took place during the first week of October and was organized by FaceIt and Perfect World.

Access and Promotions[edit]

Schedule and Format[edit]

Date Event Notes
October 6 – 9 Open Qualifiers
  • Open to all teams.
  • Single elimination.
  • Two winners from each region advance to regional qualifiers.
October 10 – 14 Regional Qualifiers
  • 4 Regions: Americas, Europe, China, and Southeast Asia.
  • Each region consists of two round robin groups of five teams.
  • Top two teams from each group will advance to a double elimination bracket.
  • The winner and runner-up of each region will be invited to the main event.
November 13 – 14 Group Stage
  • 16 teams separated into four groups.
  • Round robin, best of three.
  • Top 2 teams from each group advance to Main Event upper bracket.
  • Bottom 2 teams from each group advance to Main Event lower bracket.
November 16– 21 Main Event
  • 16 teams.
  • 8 teams begin on the upper bracket, 8 on lower bracket.
  • Lower bracket round one matches are best of one, other matches are best of three.
  • Grand finals are best of five.


Teams[edit]

Invited Teams[edit]

Evil Geniuses
Team logo Evil Geniuses.png
Canada Arteezy Artour Babaev
Pakistan SumaiL Syed Hassan
United States UNiVeRsE Saahil Arora
United States Fear Clinton Loomis
United States ppd Peter Drager
[Show/Hide Roster]
CDEC Gaming
CDEC Gaming
China Shiki Huang Jiwei
China Agressif Sun Zheng
China Xz Chen Zezhi
China Garder Liu Xinzhou
China Q Fu Bin
[Show/Hide Roster]
LGD Gaming
PSG.LGD
China Sylar Liu Jiajun
China Maybe Lu Yao
China rOtK Bai Fan
Macau DDC Liang Faming
China MMY Lei Zengrong
[Show/Hide Roster]
Vici Gaming
Team logo Vici Gaming.png
China BurNIng Xu Zhilei
China Super Xie Junhao
Singapore iceiceice Daryl Koh Pei Xiang
China Fenrir Lu Chao
China fy Xu Linsen
[Show/Hide Roster]
Vega Squadron
Vega Squadron
Russia 9pashaebashu Pavel Hvastunov
Ukraine No[o]ne Vladimir Minenko
Ukraine Mag~ Andrey Chipenko
Russia Solo Alexei Berezin
Ukraine CemaTheSla… Semion Krivulya
[Show/Hide Roster]
Team Secret
Team Secret
Canada EternaLEnVy Jacky Mao
Romania w33 Aliwi Omar
Denmark MiSeRy Rasmus Filipsen
Sweden pieliedie Johan Åström
Estonia Puppey Clement Ivanov
[Show/Hide Roster]
Virtus.pro
Virtus.pro
Russia Illidan Ilya Pivcaev
Russia God Sergey Bragin
Ukraine DkPhobos Alexander Kucheria
Belarus fng Artem Barshak
Ukraine Lil Ilya Ilyuk
[Show/Hide Roster]
EHOME
Team logo EHOME.png
China old chicken Wang Zhiyong
China Cty Chen Tianyu
China ELeVeN Ren Yangwei
China LaNm Zhang Zhicheng
China Kaka Hu Liangzhi
[Show/Hide Roster]

Qualified Teams[edit]

Cloud9
Cloud9
United States Ritsu Ravi Kodippili
United States Brax Braxton Paulson
United States MSS Arif Anwar
United States SVG Avery Silverman
Canada 1437 Sivatheeban Sivanathapillai
Americas
[Show/Hide Roster]
Unknown.xiu
Unknown.xiu
Peru Atún Juan Ochoa
Canada Mnz Alonso Lion
Peru Greedy Alexis Ventura
Peru Ztok Jesus Carhuaricra
Peru Accel Christian Cruz
Americas
[Show/Hide Roster]
OG
OG
Jordan Miracle- Amer al-Barqawi
Denmark BigDaddy Johan Sundstein
Canada MoonMeander David Tan
Denmark Cr1t- Andreas Nielsen
Israel Fly Tal Aizik
Europe
[Show/Hide Roster]
Alliance
Alliance
Sweden Loda Jonathan Berg
Sweden s4 Gustav Magnusson
Sweden AdmiralBul… Henrik Ahnberg
Sweden Akke Joakim Akterhall
Sweden Mynuts Johan Andersson
Europe
[Show/Hide Roster]
Newbee
Team logo NewBee.png
China Hao Chen Zhihao
China Mu Zhang Pan
China Xiao2le Meng Lei
China Banana (Pl… Wang Jiao
China Chisbug Li Chen
China
[Show/Hide Roster]
Newbee.Young
Newbee
China JiaJia Tan Lija
China le-guoguo Zhang Xuanhao
China lwy-mgjsgsb
Malaysia Sccc Chun Song
China Mrrr Rei Meng
China
[Show/Hide Roster]
Fnatic
Team logo Fnatic.png
Germany Black^ Dominik Reitmeier
Malaysia Net Wai Pern Lim
Malaysia Ohaiyo Chong Xin Khoo
Philippines DJ Djardel Mampusti
Malaysia Mushi Chai Yee Fung
Southeast Asia
[Show/Hide Roster]
Mineski
Mineski
Philippines Kuku Carlo Palad
Philippines ryOyr Ryo Hasegawa
Philippines JessieVash Jessie Cuyco
Philippines Julz Julius De Leon
Philippines Jay Ryan Jay Qui
Southeast Asia
[Show/Hide Roster]

Coverage[edit]

Results[edit]

Qualifiers[edit]

Regional Qualifiers
Open Qualifiers

Group Stage[edit]

  • 16 teams are split into four groups.
  • Top 2 teams from each group advance to the upper bracket.
  • Bottom 2 teams from each group advance to lower bracket.


Group A
Pos
Team
W
L
1. Evil Geniuses Evil Geniuses 2 0
2. Virtus.pro Virtus.pro 2 1
3. Newbee Newbee 1 2
4. Fnatic Fnatic 0 2
Matches
Evil Geniuses Evil Geniuses  2 1  Fnatic Fnatic
Virtus.pro Virtus.pro  2 0  Newbee Newbee
Virtus.pro Virtus.pro  1 2  Evil Geniuses Evil Geniuses
Newbee Newbee  2 0  Fnatic Fnatic
Virtus.pro Virtus.pro  2 0  Newbee Newbee
Group B
Pos
Team
W
L
1. Vici Gaming Vici Gaming 2 0
2. Vega Squadron Vega Squadron 2 1
3. OG OG 1 2
4. Unknown.xiu Unknown.xiu 0 2
Matches
Vici Gaming Vici Gaming  2 0  Unknown.xiu Unknown.xiu
Vega Squadron Vega Squadron  2 1  OG OG
Vici Gaming Vici Gaming  2 1  Vega Squadron Vega Squadron
Unknown.xiu Unknown.xiu  0 2  OG OG
Vega Squadron Vega Squadron  2 1  OG OG
Group C
Pos
Team
W
L
1. Team Secret Team Secret 2 0
2. PSG.LGD PSG.LGD 2 1
3. Cloud9 Cloud9 1 2
4. Newbee Newbee 0 2
Matches
Team Secret Team Secret  2 1  Newbee Newbee
PSG.LGD PSG.LGD  2 1  Cloud9 Cloud9
Team Secret Team Secret  2 0  PSG.LGD PSG.LGD
Newbee Newbee  1 2  Cloud9 Cloud9
PSG.LGD PSG.LGD  2 0  Cloud9 Cloud9
Group D
Pos
Team
W
L
1. CDEC Gaming CDEC Gaming 2 0
2. Mineski Mineski 2 1
3. EHOME EHOME 1 2
4. Alliance Alliance 0 2
Matches
EHOME EHOME  2 0  Alliance Alliance
CDEC Gaming CDEC Gaming  2 1  Mineski Mineski
EHOME EHOME  0 2  CDEC Gaming CDEC Gaming
Alliance Alliance  0 2  Mineski Mineski
EHOME EHOME  0 2  Mineski Mineski


Main Event[edit]

Upper Bracket[edit]

Quarterfinals Semifinals Upper Bracket Finals Grand Finals
 
November 16
Evil Geniuses Evil Geniuses 2
Vega Squadron Vega Squadron 1
 
November 18
Evil Geniuses Evil Geniuses 2
CDEC Gaming CDEC Gaming 0
 
November 20
Evil Geniuses Evil Geniuses 1
Team Secret Team Secret 2
 
November 21
Team Secret Team Secret 1
OG OG Champion 3


 
November 16
CDEC Gaming CDEC Gaming 2
PSG.LGD PSG.LGD 0
 
November 17
Team Secret Team Secret 2
Mineski Mineski 0
 
November 18
Team Secret Team Secret 2
Vici Gaming Vici Gaming 1
 
November 17
Vici Gaming Vici Gaming 2
Virtus.pro Virtus.pro 1

Lower Bracket[edit]

 
November 16
Cloud9 Cloud9 0
Alliance Alliance 1
 
November 18
Virtus.pro Virtus.pro 2
Alliance Alliance 0
 
November 19
Virtus.pro Virtus.pro 1
OG OG 2
 
November 19
CDEC Gaming CDEC Gaming 0
OG OG 2
 
November 20
OG OG 2
EHOME EHOME 1
 
November 21
Evil Geniuses Evil Geniuses 1
OG OG 2
 
November 16
OG OG 1
Fnatic Fnatic 0
 
November 18
Mineski Mineski 0
OG OG 2
 
November 16
Newbee Newbee 0
Unknown.xiu Unknown.xiu 1
 
November 17
PSG.LGD PSG.LGD 2
Unknown.xiu Unknown.xiu 0
 
November 19
PSG.LGD PSG.LGD 1
EHOME EHOME 2
 
November 20
Vici Gaming Vici Gaming 0
EHOME EHOME 2
 
November 16
EHOME EHOME 1
Newbee Newbee 0
 
November 17
Vega Squadron Vega Squadron 0
EHOME EHOME 2

Prize Allocation[edit]

Final Prize Pool: $3,000,000 USD
Place Team Winnings Percent
A11st  OG OG
Europe
$1,110,000 37%
A22nd  Team Secret Team Secret
Europe
$405,000 13.5%
A33rd  Evil Geniuses Evil Geniuses
United States
$315,000 10.5%
A44th  EHOME EHOME
China
$255,000 8.5%
A55th  Vici Gaming Vici Gaming
China
$202,500 6.75%
A66th  CDEC Gaming CDEC Gaming
China
$202,500 6.75%
A77th  PSG.LGD PSG.LGD
China
$105,000 3.5%
A88th  Virtus.pro Virtus.pro
Russia
$105,000 3.5%
A99th  Alliance Alliance
Sweden
$45,000 1.5%
B010th  Mineski Mineski
Philippines
$45,000 1.5%
B111th  Unknown.xiu Unknown.xiu
Peru
$45,000 1.5%
B212th  Vega Squadron Vega Squadron
Russia
$45,000 1.5%
B313th  Newbee Newbee
China
$30,000 1%
B414th  Newbee Newbee
China
$30,000 1%
B515th  Fnatic Fnatic
Malaysia
$30,000 1%
B616th  Cloud9 Cloud9
United States
$30,000 1%

External links[edit]